Gmina Koniusza złożyła wniosek o dofinansowanie zadania pn.:

Zapewnienie wyposażenia sprzętowego Straży Gminnej w Koniuszy w zakresie przeprowadzanych kontroli przestrzegania przepisów ochrony środowiska”.

w ramach naboru nr FEMP.02.05-IZ.00-035/23 na potrzeby Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, który został rozpatrzony pozytywnie, w wyniku czego została podpisana umowa z IZ FEM.

Głównym celem projektu jest wsparcie gminy w transformacji energetycznej oraz wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu. Podjęte działania wpłyną na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i tym samym na poprawę jego jakości. Realizacja zadań projektu stanowi jednocześnie realizację działań naprawczych wskazanych w Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt pozwoli również na realizację polityki

Cele szczegółowe projektu:

Podniesienie w wyniku kontroli SG świadomości mieszkańców regionu w zakresie zagrożeń zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem środowiska, ale również korzyściami wynikającymi z wykorzystania czystych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej Ograniczenie negatywnego wpływu na zmiany klimatu poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla, zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i poprawę efektywności energetycznej. Projekt związany z doposażeniem Strażnika Gminnego Gminy Koniusza w niezbędny sprzęt do prowadzenia kontroli, ma na celu przede wszystkim poprawę jakości środowiska w tym powietrza oraz zwiększenie wykorzystania OZE poprzez rozwijanie świadomości mieszkańców. Ponad to działania strażnika wpłyną na poprawę efektywności energetycznej, co będzie miałp pozytywny wpływ na osiągnięcie celów programów strategicznych, w tym ujętych zarówno w np. Europejskim Zielonym Ładnie jak i w strategii FEM 2021-2027.

Projekt koresponduje z założeniami m.in. Europejskiego Zielonego Ładu, strategii „Zero Zanieczyszczeń” realizując szereg kluczowych działań zgodnych z celami strategii Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Skupia się on na koordynacji i wdrażaniu strategii ochrony powietrza, zgodnie z Programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Współpraca z tym programem wpisuje się w europejskie priorytety, stawiając na ograniczenie zanieczyszczeń i promowanie zdrowszej jakości powietrza. Działania informacyjno-edukacyjne projektu mają na celu aktywizację społeczności lokalnej oraz podniesienie świadomości na temat ochrony środowiska i efektywnego wykorzystania energii. To kluczowe aspekty, które kładą nacisk na edukację ekologiczną i zaangażowanie obywateli w walkę z zanieczyszczeniami oraz ze zmianami klimatu. Ponadto, identyfikacja podczas kontroli osób zagrożonych ubóstwem energetycznym a następnie w jej wyniku świadczenie pomocy osobom dotkniętym ubóstwem energetycznym w uzyskaniu dofinansowania na inwestycje w efektywność energetyczną i edukacja w zakresie oszczędności energii, wspiera cele dotyczące walki z ubóstwem energetycznym i zapewnienia sprawiedliwego dostępu do zasobów energetycznych.