Szanowni Mieszkańcy!

W ostatnich dniach w miejscowości Biórków Wielki doszło do aktu wandalizmu – zniszczono wsadzone dwa tygodnie temu drzewko, które stanowiło kompensację przyrodniczą w zamian za usunięte niebezpieczne drzewo. 

W Biórkowie Wielkim znajduje się piękna, monumentalna aleja kasztanowców białych objęta ochroną Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Dwa drzewa z tej alei znajdowały się w złym stanie zdrowotnym, wobec czego, po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia, dokonano ich wycinki.  Jednak, aby zachować pierwotny charakter alei oraz dokonać kompensacji przyrodniczej, wsadzono cztery dorodne okazy kasztanowców białych – wysokość każdego drzewka przekraczała 4 metry. Jedno z tych drzewek zostało przez nieznanego wandala ucięte na wys. ok. 40 cm, co sprawiło, że drzewko to jest całkowicie zniszczone, bez szans na przetrwanie.

Sprawa ta została zgłoszona Policji.

Zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców o zgłaszanie wszelkich prób niszczenia pozostałych wsadzonych drzew (w sumie jest ich 10),  gdyż stanowią one nasze wspólne dobro, posiadają niezaprzeczalne walory estetyczne, a przede wszystkim odgrywają bardzo istotną rolę w przyrodzie.