Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Państwo,

W związku z rozpoczęciem Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 i jego wydłużeniem do 30 września br. uprzejmie informujemy, że podstawową metodą realizacji obowiązku spisowego jest samospis, który polega na samodzielnym wypełnieniu na komputerze lub na urządzeniu mobilnym interaktywnego formularza spisowego, dostępnego na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem spis.gov.pl.

Spisać można się również na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej pod numerem – 22 279 99 99.

 Przypominamy, że internetowo można się spisać również w Urzędzie Gminy w Koniuszy od poniedziałku do piatku w godzinach 8-15 na specjalnie przygotowanym w tym celu stanowisku komputerowym  przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Osoby, które nie będą mogły spisać się samodzielnie, zostaną spisane przez rachmistrzów spisowych jedną z dwóch metod uzupełniających w formie:

  • wywiadu telefonicznego,
  • wywiadu bezpośredniego, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

W miesiącu kwietniu żaden rachmistrz nie może dzwonić do respondentów ani ich odwiedzać. Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania.

Rachmistrzowie telefonicznie rozpoczną pracę od 4 maja br.

Każdy rachmistrz jest zobowiązany do noszenia identyfikatora zawierającego:

  1. imię, nazwisko oraz zdjęcie rachmistrza spisowego,
  2. numer identyfikatora,
  3. nazwę i logo Wojewódzkiego Biura Spisowego,
  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora – dyrektora Urzędu Statystycznego,
  5. określenie województwa, na obszarze którego rachmistrz spisowy jest upoważniony do przeprowadzania wywiadów z osobami fizycznymi objętymi spisem powszechnym,
  6. termin ważności identyfikatora.

Rachmistrz nie będzie nosił ze sobą teczek pełnych dokumentów i papierowych formularzy. Zostanie wyposażony w przenośne urządzenie elektroniczne – telefon komórkowy (smartfon). To na nim rejestrować będzie wszelkie informacje uzyskane od osób, z którymi przeprowadza wywiad.

Żaden rachmistrz spisowy nie zażąda podpisywania jakichkolwiek dokumentów, nie będzie się pytał o majątek, numer konta czy wysokość zarobków.

Każdy uczestnik spisu może sprawdzić tożsamość swojego rozmówcy. Rachmistrz przed rozpoczęciem wywiadu podaje swoje imię, nazwisko oraz na życzenie respondenta nr identyfikatora rachmistrza spisowego. Możemy je sprawdzić na stronie spisu spis.gov.pl w zakładce +Sprawdź rachmistrza+ lub dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99. Warto to zrobić, zanim odpowiemy na pytania. Dlatego, gdy otrzymamy telefon weźmy od naszego rozmówcy potrzebne do weryfikacji dane i umówmy się z nim na inny termin. Wcześniej sprawdźmy, czy rzeczywiście jest tym za kogo się podaje.

W razie podejrzeń, co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym policji dzwoniąc na alarmowy numer 112.

Wszelkie SMS-y lub e-maile zachęcające do kliknięcia w link lub wykonania połączenia powinniśmy potraktować jako próbę oszustwa.

Prosimy o zgłaszanie wszelkich przypadków pojawienia się osób podających się za rachmistrzów. Przypadki takie traktowane będą jako próba oszustwa i wyłudzenia danych.