Egzamin „Małych Strażaków” w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Koniuszy
W dniu 11 marca 2021 r. odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Jestem mały – wiem więcej” trwającego od września 2020 r. Podczas jego realizacji uczniowie klasy II a i II b zdobyli umiejętności i wiedzę z zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i sposobu udzielania pierwszej pomocy. „Mali strażacy” mogli sami zmierzyć się z przeprowadzeniem upozorowanej akcji powypadkowej – ocenić stan poszkodowanego, przećwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową, sprawdzić swoje umiejętności w bandażowaniu ran i tamowaniu krwotoków, zabezpieczeniu złamanych kończyn i opatrywaniu oparzeń z wykorzystaniem opatrunków hydrożelowych. Dzieci ćwiczyły w grupach na fantomach pod nadzorem strażaków – ratowników z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Posądzy należącej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Na zajęciach dowiedzieli się o zagrożeniach pożarowych i sposobach gaszenia pożarów. Przećwiczyli praktyczne użycie podręcznego sprzętu gaśniczego – gaśnic śniegowych i dowiedzieli się jak je bezpiecznie stosować.
Najatrakcyjniejszym elementem projektu była wycieczka do strażnicy OSP w Posądzy, gdzie zapoznali się z samochodami strażackimi, sprzętem ratowniczym oraz sposobem komunikacji strażaków podczas akcji ratowniczej. Mogli ubrać hełm strażacki patrząc przez złotą lustrzaną szybę i obserwować pokazowe ćwiczenia strażaków. Po tej wycieczce każdy chciałby zostać strażakiem.
Z przeczytanego opowiadania pt. „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego dzieci dowiedziały się, że o dorosłości decyduje to – czy umiemy podjąć szybką i mądrą decyzję.
Za zdobytą wiedzę teoretyczną i praktyczną oraz pokaz elementów musztry każdy uczeń otrzymał imienny certyfikat poświadczający udział w zajęciach i pamiątkowe misie (maskotki) w strojach strażackich.
Projekt został zorganizowany pod patronatem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Małopolskiego a egzaminował „Małych Strażaków” Dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOW ZOSP RP w Krakowie Druh Łukasz Łach.
Nad całością projektu czuwały wychowawczynie Pani Natalia Skórska i Pani Małgorzata Zemeła.
Krzysztof Kowalski