Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2019 r.

W dniu 22 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niegardowie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W eliminacjach uczestniczyła młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy Koniusza. Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych, rozwiązując test wyboru. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu ratownictwa przedmedycznego, znajomością przepisów przeciwpożarowych, rodzajów samochodów używanych podczas działań ratowniczych i ich specjalistycznego wyposażenia oraz nazewnictwa strażackiego.

Przeprowadzane eliminacje turnieju były również okazją do zapoznania się uczniów Szkoły Podstawowej i dzieci przedszkola z Niegardowa ze specjalistycznym sprzętem ratowniczym i odzieżą ochronną jaką używają strażacy do działań. Ratownicy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Dalewicach, Przesławicach i Piotrkowicach Wielkich uczyli dzieci i młodzież zasad udzielania pomocy przedmedycznej. Uczniowie ćwiczyli na trzech zestawach fantomów swoje umiejętności ratownicze pod czujnym okiem przeszkolonych strażaków. Chętni przeprowadzali resuscytację krążeniowo-oddechową z wykorzystaniem ćwiczebnego AED (automatycznego defibrylatora). Dzieci uczyły się w jakich sytuacjach i jak właściwie uciskać klatkę piersiową oraz jak wykonać poprawnie wdechy. Na sali gimnastycznej zaprezentowano sprzęt ratowniczy (narzędzia hydrauliczne spalinowe i ręczne), aparaty ochrony dróg oddechowych z czujnikami bezruchu, specjalistyczną odzież ochronną, uzbrojenie osobiste i odzież dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Na zewnątrz budynku szkoły uczniowie oglądali 2 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze i 1 lekki samochód z ich wyposażeniem.

Prace pisemne oceniała komisja złożona z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Proszowic (mł. bryg. Zbigniew Kwinta, mł. kpt. Michał Bogacz) i Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Koniuszy.

W eliminacjach gminnych zwyciężyli następujący uczniowie:

w I grupie wiekowej (klasy I – VI szkoły podstawowe):
I miejsce – Dominik Staniszewski – SP w Glewcu
II miejsce – Patrycja Lipowiecka – SP w Glewcu
III miejsce – Szymon Cichy – SP w Biórkowie Wielkim

w II grupie wiekowej (klasy VII – VIII szkoły podstawowe i klasy III gimnazja):
I miejsce – Kamil Juszczyk – SP w Koniuszy
II miejsce – Kamila Gawęda – SP w Glewcu
III miejsce – Dominika Rojewska – SP w Glewcu

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 21 marca 2019 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Proszowicach.

W spotkaniu z uczestnikami eliminacji i uczniami szkoły uczestniczyli: Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Janusz Chawiński, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Nogieć, Zastępca Wójta Gminy Koniusza Hubert Wawrzeń, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Aleksander Szopa, Sekretarz Zarządu Gminnego Celina Gawęda, Komendant Gminny ZOSP RP w Koniuszy Krzysztof Kowalski.

Dziękujemy Dyrekcji Szkoły w Niegardowie za możliwość przeprowadzenia eliminacji i pokazów oraz nauczycielom przygotowującym młodzież do OTWP ze wszystkich szkół Gminy Koniusza.